انزال زودرس

انزال زودرس چیست؟

انـزال زود رس بـه انـزال غیر قابل کنترلی گفته می شود که مکررا و بر خلاف میل شخص و بدون کنترل او، قـبـل از دخول و یا مدت زمان بسـیـار کـمـی پـس از آن و یا بـا میزان تحریک کم و خلاف میل فـرد انـجـام گیـرد. در این صورت انزال ممکن است در زمان عشق بازی یا حتی بوسه های ساده ویا در اولین لحظات تماس جنسی به وقوع پیوندد .چهارچوب زمانی دقیقی برای این اختلال وجود ندارد ولیکن میتوان، انزالی که کمتر از دو دقیقه و بدون کنترل شخص رخ دهد را انزال زود رس تلقی نمود. ایـن مسئـلـه مـی تـواند سبب نارضایتی جـنسـی در هـر دو طــرف شـده و اضـطـراب نـاشـی از ایـن مشـکـل را بیشـتـر کنـد. اغلب این افراد، دچار مشکلات روحی بوده ، و از این مشکل خود بسیار شرمگین و ناراحت هستند. این بیماران اغلب مضطرب بوده و همیشه از اینکه نمیتوانند تماس جنسی موفقی داشته باشند در عذاب و نگرانی بسر میبرند. این اضطراب به علاوه اضطراب اولیه در افراد مبتلا، سبب تشدید مشکل فرد می گردد. زود انزالی در اصل مشکل یا بیماری محسوب نمی شود و می توان گفت که این وسواس فکری افراد و اضطراب آنها از داشتن یک رابطه با کیفیت بالاست که منجر بروز این امر میشود ،
انزال زودرس شکایت عمده 40-35 درصد مردانی است که به دلیل اختلالات جنسی درمان میشوند با این حال این اختلال ممکن است برای هر مردی در بعضی مراحل زندگی رخ دهد.
انزال زودرس در مردانی که تحصیلات دانشگاهی دارند از مردان کم سواد رایج تر است و علت آن ظاهرا اهمیتی است که این ا فراد برای ارضاء طرف مقابل قائل می شوند.
عوامل ایجاد کننده انزال زودرس کدامند؟
دراکثر موارد، انزال زود رس فاقد عامل یا دلیل خاصی است. شرطی شدن منفی فرهنگی،ازدواجهای پر استرس، تجربه جنسی کم در اوایل زندگی زناشویی( با بالاتر رفتن تجربه ی جنسی و سن، مردها یاد می گیرند که ارگاسم خود را به تاخیر بیندازند)، مواجهه با یک شریک جنسی جدید، نزدیکی درموقعیت های خاص و یا مواقع پر تنش،عدم مقاربت و وقوع ارگاسم برای مدت زمانی طولانی که سبب می گردد احساسات جنسی بین زوجین متراکم شده و کنترل یک باره آن سخت گردد، عوامل روانی( مثل اضطراب در حین نزدیکی ، احساس گناه، یا افسردگی)، مصرف مشروبات الکلی و سر انجام برخی عوامل پزشکی (مانند آسیبها و صدمات جسمانی ، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها ،مشکلات هورمونی، دیابت و ...) می توانند منجر به انزال زود رس شوند.

روش تشخیص چیست؟

بررسی دقیق سابقه جنسی و پزشکی فرد مبتلا توسط متخصصین این امر شاید تنها روش تشخیص مشکل باشد. ممکن است جهت تشخیص و درمان نیاز به همکاری یک تیم پزشکی شامل متخصصین روانپزشکی،روانشناسی،اورولوژی،داخلی،غدد و سکسولوژی باشد. همچنین مشاوره با همسر فرد مبتلا نیز می تواند کمک کننده باشد.

روشهای درمانی کدامند؟

در بسیاری ازموارد، نیاز به هیچ درمان خاصی برای انزال زود رس نبوده واین اختلال با بالاتر رفتن تجربه جنسی و سن فرد و یا رفع اضطراب و استرسهای زمینه ای، به طورخود به خودی درمان میشود. در بعضی از مردها قطع استفاده از توتون، تنباکو، مشروبات الکلی و مواد مخدر در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود. همچنین افزایش تعداد دفعات نزدیکی نیز می تواند به در مان زود انزالی کمک کند. با افزایش تعداد نزدیکی، بعد از چند هفته کنترل زمان انزال راحت تر می شود . با این حال، در درمان انزال زودرس می توان از برخی تکنیکهای درمانی کمک گرفت. برخی از این روشها عبارتند از:
درمان های دارویی :
استفاده از داروها به شکل سرخود و بدون تجویز پزشک متخصص ممنوع می باشد ، لذا در صورت نیازبه استفاده از داروها،حتما بایستی توسط پزشک متخصص تجویز شوند.
2 – درمان های رفتاری : . انجام تمرینات تن آرامی و استفاده از متدهای منحرف کردن حواس میتواند در به تاخیر انداختن انزال کمک کننده باشد. این نوع درمان ها از موثر ترین و کم عارضه ترین نوع درمانها بوده و بر طبق آنها فرد به جای استفاده از دارو یا مواد مصنوعی با استفاده از روش های آموزشی رفتاری ، سعی میکند که رفتار و احساسات جنسی خود را کنترل کند . این روشها عبارتند از:
تکنیک ماستر و جانسون یا روش Start-Stop : .این روش برپایه تحریک و توقف قبل از رسیدن به نقطه اوج لذت جنسی بوده و از بهترین و موثرترین روشها برای افزایش مهارت جنسی و درمان انزال زود رس محسوب میشود. این روش نیاز به اراده و تمرین زیادی دارد و اساس آن بر پایه یادگیری ،تشخیص و کنترل احساسات و رفتارهایی است که منجر می شود فرد به نقطه اوج لذت جنسی(ارگاسم) برسد و انزال صورت گیرد .بر طبق این روش، فرد در ابتدا توسط همسرش ، تحریک می شود و هنگامی که به مرد احساس قریب الوقوع بودن انزال دست داد، عمل تحریک را متوقف نموده و بعد از چند لحظه که احساسات فروکش کرد ، همسر وی مجددا اقدام به ادامه تحریک می نمایند ، بعد از چند روز تمرین اولیه ، نزدیکی به روشی که مرد در زیر و زن در بالا قرار میگیرد انجام میشود. به این صورت که مرد در زمان نزدیک شدن به اوج نقطه جنسی با آگاه کردن زن که در اینجا کنترل عملیات جنسی را در دست گرفته ، او را باخبر میسازد تا تحریک را متوقف کند ، بر طبق این روش که از جمله بهترین روشهای درمانی است ، فرد بعد از چندین هفته تمرین و ممارست ، احساس می نماید که مرحله تحریک طولانی تر شده وبه مرحله ای میرسد که کنترل رابطه جنسی برایش ممکن شده و میتواند کنترل انزال را به دست گیرد.
تکنیک فشار : این روش جهت بالا بردن آستانه تحریک آلت تناسلی مرد مورد استفاده قرار می گیرد . در این روش، زن آلت تناسلی مرد را تا زمانی تحریک می کند که احساس قریب الوقوع بودن انزال رخ دهد. در این لحظه زن محکم سر آلت تناسلی مرد (حشفه) را با انگشت محکم فشار می دهد . این عمل سبب می گردد تجمع خون در آلت مرد کاهش یافته و درنتیجه نعوظ کم شود و انزال دیر انجام پذیرد . این روش سبب آگاهی از احساسات جنسی شده و اعتماد به نفس مرد را نیز بالا می برد.
استفاده از کاندوم : استفاده از کاندوم به دلیل کمتر کردن میزان تماس آلت جنسی مردانه، میتواند به درمان انزال زودرس کمک کند. در صورت عدم کارآیی یک کاندوم می توان از دو کاندوم استفاده نمود.
رعایت وضعیت (position) مناسب هنگام مقاربت : روش های معمول ( مرد در بالا ) کمک خیلی زیادی به درمان انزال زود رس نمی کند ، برای درمان انزال زودرس بهترست از روش زن بالا که در آن مرد به پشت خوابیده و زن در رو قرار می گیرد و قادر به کنترل بهتر فعالیت جنسی می باشد، استفاده نمود.

توجه بیشتر به معاشقه: یکی از بهترین وموثرترین روشها برای رفع انزال زود رس طولانی کردن معاشقه و زمان عشقبازی قبل از دخول می باشد. رعایت تمامی مراحل چرخه جنسی و صرف وقت بیشتر در انجام کارهایی مثل نوازش ، تحریک کلامی و بدنی توسط طرفین و استفاده از کلمات عاشقانه در هنگام مقاربت ، از بین بردن شرایط استرس زا و حفظ آرامش و بذل توجه و دادن احساس قدرت و اعتماد به نفس به مرد، می تواند کمک کننده باشد. نقش همسر در درمان فرد مبتلا به انزال زودرس بسیار کلیدی و حساس می باشد.

http://www.hamsar.ir

/ 0 نظر / 16 بازدید